ПРЕС-РЕЛІЗ

виставки майстрів народного мистецтва Полтавського краю

«Мистецтво крізь століття»

 

У Полтавській обласній державній адміністрації працівники Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради за ініціативи Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації розмістили постійно діючу виставку творів майстрів народного мистецтва Полтавського краю «Мистецтво крізь століття».

Полтавщина – колиска українства, «серцевинна земля», ментальний і лінгвістичний еталон нашої держави. Полтавський край став першоджерелом натхнення багатьох поколінь народних митців.

На сьогодні майстри Полтавщини об’єднані у Полтавський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Гуртуються навколо реалізації культурно-мистецьких проектів, ініційованих обласним Центром народної творчості та культурно-освітньої роботи.

На виставці представлені одні з найдавніших видів народного мистецтва: килимарство, вишивка, дереворізьблення, народна картина.

Для орнаментальних композицій килимів Полтавщини характерні ритмічно повторювані на світлому полі стилізовані квіткові мотиви, малюнок кайми подібний до виткої гірлянди квітів. Особливої привабливості надає полтавським килимам живописна декоративність поля, що створюється завдяки використанню відтінків одного кольору, що  гармонують між собою. Елемент «Традиція рослинного килимарства селища Решитилівка» у 2018 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. На виставці представлені килими виготовлені заслуженим майстром народної творчості України Євгеном Пілюгіним, членом НСМНМУ та НСХУ Наталією Дмитренко, килимарницями Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія».

Застосування в одному виробі декількох десятків видів технік вишивки, поєднання рослинного та геометричного орнаментів, що перегукуються з декором українського бароко – характерно для полтавської вишивки. Елемент «Технологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка» у 2017 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Обрядові рушники та декоративні панно, що експонуються на виставці, виконані членом НСМНМУ, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка –Коршуновою Оленою, стипендіатом Президента України, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка, членом НСМНМУ –Пилипенко Анастасією, майстром з вишивки – Сергієм Ткаченко.

Народні традиції та звичаї, обряди та пісні – справжній скарб нашого народу та невичерпне джерело натхнення художників. Чарівний світ народної поезії живе на полотнах члена НСМНМУ, майстра з різьблення та народної картини Вадима Іщенка. Лагідну природу Полтавщини відобразив в своїх живописних роботах заслужений майстер народної творчості України Євген Пілюгін.

Здавна на теренах Полтавщини побутувала тригранно-виїмчаста, площинно-рельєфна, контурна різьба. Цими видами різьблення на високому професійному рівні володіє майстер Володимир Філатов, що представив дереворізьбленне панно «Бандуристе, орле сизий!».

Традиційний вид народного мистецтва - лялькарство сьогодні набуває нових виражальних форм. Виготовленням та вивченням народних ляльок Полтавщини займається завідуюча відділом ОЦНТ КОР, заслужений майстер народної творчості України Наталія Свиридюк. Елемент «Традиція вузлової ляльки Полтавщини» внесено у 2019 році до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Майстри, що представили на виставці свій творчий доробок є постійними учасниками Всеукраїнських та обласних культурно-мистецьких заходів. За підтримки Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації  та КУ «Обласний Центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради – полтавські майстри з великим успіхом презентували художні традиції Полтавщини на міжнародних мистецьких імпрезах у Польщі, Литві, Іспанії, Італії, Болгарії, Білорусії, Франції.

Кожен із творів майстрів, представлений на виставці, має індивідуальний характер, колірне вирішення і змістову визначеність, сполучає безцінні надбання минулого та авторський світогляд і є міцним підґрунтям для розвитку народного мистецтва Полтавщини.

 

Директор ОЦНТ КОР                                                                                   Соколов Д.О.

 

 

 

Свиридюк Н.О.  (56-94-23)

 

Сценарій урочистого заходу, присвяченого Дню медичного працівника України.

Мистецький захід проходить у актовій залі будинку культури. Сцена урочисто прикрашена лунає святкова музика, глядацький зал заповнюється гостями свята.

Концертну программу відкриває (академічний симфонічний оркестр)

(На музичному фоні слова ведучого)

ВЕДУЧИЙ. Різних професій у світі багато,

Та найпочесніша, мабуть, твоя,

Вітаємо всіх вас сьогодні зі святом,

Велика й почесна медична сім'я!

Слава професії медика, слава!

З вами міцніє і квітне держава,

На варті здоров'я − завжди ви завзято.

Вам шана й уклін, люди в білих халатах.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ. За доброю традицією у третю неділю червня відзначається День медичного працівника – одне з небагатьох свят, яке не втратило свого значення через політичні або економічні мотиви. Його відзначають не тільки лікарі й медсестри, але й усі ті, без чієї допомоги не обійшлася б медична галузь, і хто має відношення до порятунку людських життів.

ВЕДУЧИЙ. Шановні медичні працівники Полтавщини, вітаємо вас зі святом, Днем медичного працівника України!(лунають урочисті фанфари)

Для урочистого привітання на сцену запрошують керівництво області

----------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

лопці чи дівчата в українських костюмах дарують  квіти).

ВЕДУЧА. Шановні ................................................................................. ,

запрошуємо вас до зали.

(Музичне вітання)

(за сценою звучить фонозапис пісні В Висоцького «Песня о земле»).

ВЕДУЧИЙ. «Я гитару возьму, буду спеть тебе рад,
Друг мой, медик и врач, медсестра и медбрат.
О любви и о мире, о добре и о зле.
Нет прекрасней на свете, чем песнь о
тебе»

ВЕДУЧИЙ. Музичний дарунок «Романс»

(без оголошення на музичному фоні вірш)

Складу молитву тиху і святу,

Щоб в котрий раз подякувати Богу

За ласку і ту іскру золоту,

Що освітила всю мою дорогу.

Важку дорогу правди й доброти −

Безвіддане служіння медицині:

Крізь терни до зірок, крізь жах пройти,

Нести свій хрест любові до людини

І розпочати нелегкий двобій

За найдорожчий скарб − життя людини.

За вихід з розпачу, страждання, безнадій,

За подих до останньої хвилини.

І крок за кроком, і за миттю мить

Смерть відступає, і живе надія...

«Швидка» вперед, мов блискавка, летить

Наперекір знегодам і стихії.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ: Любов'ю і повагою до почесної професії «здоров'я охороняти» сповнені всі свята і пісні, присвячені вам, шановні медики.

(Хореографічна  композиція до вашої уваги)

ВЕДУЧИЙ: День медичного працівника –

це, справді, свято всенародне.

На честь людей, в чиїх руках

священне діло, благородне.

Здоров'я нації, народу –

державна справа нелегка,

Але ця справа звіку-зроду

є суттю й медпрацівника.

І в день, і в ніч, в мороз і в спеку

медпрацівник з людьми завжди,

в дорогу ближню чи далеку

він хворим йде допомогти.

Медпрацівник не Бог - людина,

але від нього, як від Бога,

для зцілення украй потрібна

недужим людям допомога.

І дай нам, Боже, всім надовго

здорового, безхмарного життя.

Ми людям віддаєм для цього

свої знання, і сили, й почуття

(музичне вітання)

(Пісенний дарунок)

ВЕДУЧИЙ: Нехай же Господь за Вашу мужність пошле міцного вам здоров’я  бо завдяки вашій професійній майстерності, гідній праці та турботі в людей з’являється віра та надія на одужання, а це — найголовніше.

День медичного працівника -

Це, справді, свято всенародне.

На честь людей, в чиїх руках

Священне діло, благородне.

Здоров'я нації, народу -

Державна справа нелегка,

Але ця справа звіку-зроду

Є суттю й медпрацівника.

І в день, і в ніч, в мороз і в спеку

Медпрацівник з людьми завжди,

В дорогу ближню чи далеку

Він хворим йде допомогти.

За медиків!

(Хореографічна композиція)

Вітання медикам жінкам

ВЕДУЧИЙ: Хочеться сказати щось чудове,

Та не знаю, де знайти слова.

Чи ж опише хто зорю ранкову,

Що край неба сяйво розлива?

 

Ви чарівні, мов веселки ясні,

Що від неї радість огорта,

Мов троянда, ніжна і прекрасна,

Що в саду весною розцвіта.

 

Ведете нас крізь морок, мов Месії,

Ви – наші сестри й подруги в путі,

Бо кожен день дарують нам надію

Ласкаві руки ваші золоті.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ: Будьте завжди здорові і щасливі, ми шануємо і любимо вас!Ваша щоденна мужність – є найбільшою чеснотою, нехай Ваші руки не знають втоми, передайте свою мудрість та знання молодим фахівцям, хай ваша праця не утопає в пам’яті, а самовідданість ремеслу буде оспівана в піснях.

Дорогі, любі медичні працівники, із святом вас!До нових зустрічей!

 

Сценарій до відзначення Дня фермера

На відкритому майданчику(стадіон) імпровізований ярмарок. На якому розміщена виставка дарів природи, снопи пшениці, продукція із фермерських господарств області, місцеві майстри народного мистецтва представляють свій творчий доробок, троїсті музики виконують українські народні пісні.

На спорудженій сцені розпочинається дійство, під музичний супровід виходять ведучі

Ведуча: Доброго святкового дня, шановні гості!

Ведучий: Із святом дорогі фермери!

Ведуча: Село є символом таких характерних рис українського народу як працелюбність, повага до землі та її трударів. Вже котрий рік поспіль, ми згідно з указом Президента України вітаємо Вас, шановні, з Вашим професійним святом.

Український танок «Гопак»

Ведучий: З ґратуляційним словом на честь Дня фермера запрошуємо на сцену поважних гостей свята, -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ведучий: Із першими півнями розпочинають свій день люди землі. Працюючи в різних галузях господарства ви примножуєте багатства нашого села, прикрашаєте стіл та прославляє місцевий агробізнес далеко за його межами. Тож прийміть у дарунок пісню, написану на Полтавській славній землі.

(Пісня на слова Андрійя Пашка, музику ОлексіяЧухрая «Лебединого віку тобі хліборобе»)

(під завершення пісні виходять дівчата в українському вбранні з короваями, вклоняється глядачам та частують )

Ведуча: Прийміть в дарунок цей святий шматочок хліба випечений з  пшеничного снопа.

 Ведучий: Дорогі наші трудівники! В кожній українській хаті у присутня частка Вашої праці. Чисті думки та роботящі руки працювали цілий рік, в цьому короваї закладена Ваша турбота. Давайте ж і надалі підтримувати хліборобську традицію та випікання короваю на свята.  

(Під звуки фонограми пісні на слова М. Шевчук-Можиловської «Моя земля» і музику Р. Білишко, дівчата частують глядачів короваєм)

Ведучий: А ми не втомлюємося прославляти здобутки Українських фермерських підприємств що експортують курятину до Китаю, молочну продукцію до Саудівської Аравії та підносять нашу державу як одну з провідних у світі щорічно збільшуючи вивіз зернових культур та олії. Ведуча: Довгий час Україна є передовою у закордонних  рейтингах якості сільськогосподарської продукції – і це все завдяки невтомним рукам та завзятості людей, що нині відзначають своє професійне свято.

(Без оголошення)

 Пісня на сл.. В. Яремчука, муз. А. Пашкевича «Моя ти земле калинова»)

(Виступ почесних гостей свята. Відбувається церемонія нагородження та вручення подарунків)

(Пісня на слова і музику Н. Май пісня «Рідна хата»)

(Виступ танцювального колективу)

 (Українська народна пісня «Сивий коню»)

Ведуча: Любов до землі не знає віку та статі. Від малого до велика – в селі для всіх є робота.

Ведучий: Багато жінок працює і на типово чоловічих посадах. Для Вас представниці ніжної статі, що на один день залишили свою важку але таку необхідну працю, прийміть цей поетичний подарунок.

(Художнє читання вірша під ліричну музику)

Умивалися рано з криниці,

Вас вітали дзвінкі соловї

Трудівниці мої й чарівниці,

Степовички хороші мої.

 

В жилах кожної кров половчанки,

Ви коралами сиплете сміх,

Незрівнянні дружини й коханки,

Матері, найніжніші з усіх.

 

Гордовиті, стрункі і бадьорі,

У роботі й піснях запальні.

Полюбили вас Місяць і зорі

Як же не закохатись мені?

 

Задивитись на вас – насолода!

Хай повториться в дітях краса.

Доброта українська і врода

Під вітрами в степах не згаса.

 

(Українська народна пісня «Ой, піду я до млина, до Дірявого»)

(Українська народна пісня «Ой, чиє то поле»)

(Під звуки фонограми Української народної пісні «Не шуми калино», на сцену виходять ведучі та декламують вірш авторства Наталії Погребняк)
Ведучий:
Коли у небі сонце розцвітає –
 
Могутній оберіг врожайних нив,
 
Його в надії, радості стрічає
Родина українських трударів.

Те сонце зачерпнуть умілі руки,
Щоб ним засіять землю молоду,
Щоб лан родив і радували луки, 
Щоб були урожаї до ладу.
Ведуча:
І сонце переллється у колосся,
У трави со
ковиті, та плоди,
Щоб день наступний стріти довелося
У щасті і достатку, без біди,

Щоб множились традиції родинні, 
Було майбутнє краще наших днів,
Щоб кожен, хто родився в Україні,
Окрилений надіями, творив. 
(Виконується фінальна пісня, на слова та музику Н. Май «Квітуча Україна», на сцену виходять усі учасники концерту.)Ведучий:

Дорогі наші хлібороби та гості свята. Ми не говоримо Вам до побачення…

Ведуча: Ми говоримо Вам, до зустрічі!

 

 

 

 

Сценарій присвячений міжнародному дню художника «Генетика українського живопису»

 

«Узнала, що є на світі такі люди – художники …

і якимсь чарівним, прекрасним показалось мені те величне слово - художник»

зі щоденника Катерини Білокур

 

Місце проведення заходу святково прикрашене.

Звучать українські пісні та сучасні мелодії.

Виходять ведучі.

 

Ведуча: Добрий день шановні земляки та дорогі гості. Ми раді вітати Вас на нашому святі.

Ведучий: У кожного художника є мова – це мова фарб!

Ведуча: Картини живуть своїм власним життям, народженим душею художника!

Ведучий: Сьогодні ми вшановуємо митців що роблять наш світ яскравішим.

(виконується пісня «Романс для Вас» сл. Г.Чубач, муз. М. Гаденко)

Ведуча: Народне малярство та академічне мистецтво – займають почесне місце у класицизмі українського народного мистецтва, що розкриває багатвоство творчих сил народу, вершини його мистецького хисту та протягом столітть було прикрасою інтерєрно-обрядового призначеня.

Ведучий: Художники - є своєрідними носіями мистецького вогню, що зберігають в собі багатовікову культуру народної декоративної лінії.

Ведуча:З під пензлика майстра злітають Жар-птиці,

Всміхаються зорями світять заниці.

І майстер-володар всіх фарб веселкових

Про світ цей чарівний розкаже без слова.

Ведучий:В палітру додасть він і мрії, й любові,

А ще розфарбує всі сни кольорові,

Навічно красу він заверне в полотна,

Картина душі – відображення кожна.

Ведуча: З них кожна живе особливим життям,

Художник іде за новим відкриттям.

І кроком вперед, у безсмертя, навічно,

Засвітиться зірка нова блискавично.

Ведучий:Світитиме людям мозіїка тем

І навіть, із часом забутих імен.

Полотна живі, вони з часом у змові,

Частина митця – в намальованім слові.

(Шостацька Людмила)

(виконується українська народна пісня «Ой, по горі, горі пави ходили»)

Ведуча:Пензель та фарби є інструментами різних фаз еволюції українського малярства.

Ведучий: Розвиток Українського образотворчоого мистецтва веде відлік із прадавніх часів.

Ведуча: До нас дійшли зразки мистецтва Київської Русі яке зазнало заначного впливу середньовічної європейської культури.

Ведучий: Наступною визначною віхою у розвитку Українського мистецтва став світський період XVIII століття.

Ведуча: Це період мистецького розвитку заможньої інтелігенції України. Багато всесвітньо відомих художників були тогочасними випускниками мистецької школи при Києво-Могилянській академії.

Ведучий: Український націоналістичний рух ХХ століття породив рух художників-імпрессіоністів, що прославляли історію козаччини.

Ведуча:Катерина Бліокур, Тарас Шевченко, Михайло Бочук та Тетяна Яблонська – Українська земля багата на таланти.

Ведучий:Полтавщина теж пишається своїми митцями.

Ведуча:Сьогодні вони присутні у цьому залі.

Ведучий:До слова запрошуємо поважих гостей свята____________

(вручення квітів та подарунків художникам що завітали на свято)

Ведуча: Ми дякуємо за Ваш геній, що надихає та прикрашає сьогодення.

Ведучий: Сьогодняшній захід тільки для Вас!

(хореографічна композиція з елементами театралізації під пісню «Ой, у вишневому садочку»)

Ведуча:Густими барвами земними

Він звеселяє полотно,

І чим рясніш воно цвістиме,

Тим довше житиме воно.

Ведучий:На кожну фарбу, що потрапить

Йому під руку, він бере,

Життя не кожний марний клапоть, -

Лиш те з життя, що не умре!

Ведуча: Художник – труд, він - гнів, він – спів любові,

Він там, де люди й бородьба,

Він – братній усміх юнакові, Він – меч повсталого раба.

Ведучий: І ми читаємо з картини:

Яке глибоке щастя – жить,

Будь гідним імені людини,

Народу й людськості служить!

Ведуча: Безпосередність художньої ліричності надихає на створення прекрасної музики.

Ведучий: Для Вас звучить Український романс на слова поета та художника Тараса Шевченка «Ой, стрічечка до стрічечки»

 

(виконується романс «Ой, стрічечка до стрічечки»

або «Утоптала стежечку» сл. Т.Шевченка, муз. Я. Степового)

 

під фонову музику «Із-за гори сніжок летить» в обробці М.Леонтовича ведучі говорять:

Ведуча: З глибинних дум своїх, з криниці переярку. Він – художник,

він - закликає духів, він - чаклун.

Ведучий: Ми завжди раді бачити Вас на урочистому заході, в дружньому колі художників!

Ведуча: А Ви собі смійтесь,

За вітром не війтесь,

Щиро правдоньку шануйте,

І не дуже вередуйте.

 

 


 

Список використаних джерел

1.www.poetryclub.com.ua

2. Катерина Білокур. Видання в 2-х книгах. Київ: Родовід, 2010

3. Рильський М. Вибрані вірші/ Максим Рильський. – Харків : Держ. літ. вид-во, 1937. – 170 с.

4. Михайлова Т. Романси Я. Степового. – У кн.: Науково-методичні записи Київської державної консерваторії, т.П. К., 1964

 

 

 

 

Вик. Свиридюк О.О.

Тел.(0532)56-94-23