З огляду на пандемію COVID-19 зараз як ніколи важливий розвиток культурних заходів на просторах мережі Інтернет, а також підтримка працівників культури, надання можливостей для саморозвитку та збагачення новими навичками що допоможуть у подальшій роботі культурного сектору. Ми розуміємо що зараз підтримка культурних працівників важлива як ніколи, тож для того щоб провести цей час з користю Комунальна Установа «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Полтавської обласної ради підтримує дистанційну роботу клубних закладів області. На допомогу працівникам культури ми зібрали корисні підказки для організації дистанційних онлайн-проєктів.

 

Ці лінки допоможуть Вам відвідати професійні заходи, налагодити зв‘язки з Європейськими фундаціями, а також скористатися іншими можливостями, що стали більш доступні. Ми сподіваємось, що інформація, наведена нижче, стане у нагоді для розвитку культурної інфраструктури та творчих напрацювань працівників креативних індустрій України.

Для навчання працівників сфери культури:

https://www.coursera.org/ - всесвітньо відомий сайт дистанційного навчання, з огляду на пандемію надає безкоштовний доступ до більше ніж 600 онлайн-курсів від провідних світових університетів із можливістю долучення до магістерських програм у культурній сфері.

https://www.iccrom.org/ - Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей надає безліч порад у сфері музейної роботи та регулярно проводить онлайн конференції для працівників мистецьких галузей.

https://library.lasalle.edu/covidfree - Католицький університет La Salle College відкриває свою онлайн-бібліотеку для безкоштовного користування.

Інструменти для роботи:

https://www.metopera.org/ та https://www.nationaltheatre.org.uk/, разом з https://www.operaballet.nl/ - проводять низку майстер-класів зі сценічної майстерності, роботи за кулісами, від зародження ідеї до виходу на сцену.

Українські провідні театри також не сидять склавши руки, Youtube канал Open Theatre дозволяє переглянути вистави від сучасних театральних режисерів.

https://britishmuseum.withgoogle.com/ - онлайн експозиції Британського Музею допоможуть у розвитку навичок ведення музейної справи та підкажуть ідеї для реструктуризації експозиції навіть у найменшому музейному приміщенні.

Говорячи про сільські музеї та музейні кімнати, не можна не згадати яскравий приклад низки Ісландських нішових галерей, що демонструють можливості та паттерни розвитку для приватних та шкільних музеїв: Музей текстилю у Бльондосі http://textile.is/heim/ розпочав свою роботу маючи в колекції лише одну в’язану скатертину, тепер, завдяки небайдужості односельчан, музей розширився, тут проводять майстер-класи та лекції, які доступні онлайн з субтитрами.

http://museu.ms/ - віртуальна база даних по усіх світових музеях, від екскурсій до статистики відвідувачів, надзвичайно корисний сайт для науковців та працівників музейної галузі.

https://etnography.national.org.ua/ - онлайн проєкт, створений на поширення знань про етнографію та усну історію України, на допомогу сценаристам та керівникам творчих колективів.

Для віртуальних зустрічей існує безліч додатків, які створені на допомогу працівникам проводити та записувати віртуальні зустрічі.

PechaKucha – інструмент для створення швидких, коротких та змістовних презентацій, допомагає змістовно окреслити ідею та концентрує увагу слухачів. 20 слайдів по 20 секунд, кожна презентація загальною тривалістю 6 хвилин 40 секунд.

Zoom - хороший інструмент для проведення онлайн-зустрічей з великою командою учасників. Він також дозволяє користувачам записувати та транслювати зустрічі на потім.

Team viewer- це інструмент віддаленої співпраці, який дозволяє ділитися файлами з робочого столу, організовувати онлайн-зустрічі, веб-конференції та передавати файли між пристроями.

Join.me - це ще одна альтернатива з такими функціями, як обмін екраном, але без підтримки відеодзвінків.

Zoho безкоштовний інструмент віддаленої співпраці, включаючи відео- та аудіодзвінки, співпрацю в режимі реального часу, обмін повідомленнями тощо.

Mentimeter – аплікація від шведської компанії для створення презентації із зворотним зв'язком у реальному часі. Вона поєднується з більшістю додатків для віртуальних зустрічей та дозволяє отримувати миттєвий фідбек в процесі роботи.

https://quizizz.com/ - сайт для створення онлайн опитувальника для отримання зворотного зв’язку від партисипантів під час проведення онлайн-заходу.

https://harvard.service-now.com/ithelp - сайт технічної підтримки Гарвардського Університету, надає детальну та покрокову інструкцію з вирішення більшості технічних питань. Від основ роботи у додатку Zoom до прихованих функцій роботи VPN.

Грантові проєкти та культурний обмін:

https://www.goethe.de/ins/ua/uk/index.html - Всесвітній культурний центр Федеративної Республіки Німеччина – надає безліч грантів, спрямованих спеціально для колаборації між Німеччиною та Україною.

https://transition-dialogue.com/ Transition Dialogue – Mapping a Generation in Transition – на допомогу молодим працівникам культури, це мережа організацій та проєктів, які займаються управлінням перехідними стратегіями та досвідом. Спрямована на короткий огляд різноманітності громадянських підходів та досвіду роботи з перехідними процесами в Європі та окреслення загальної сутності. На сайті представлена статистика та інформація про заходи, що проводяться у Європі, в тому числі в Україні.

З огляду на пандемію Смітсонівська установа https://www.si.edu збільшує кількість грантів спрямованих на збереження та дослідження культурної спадщини. Апліканти з України заохочуються.

https://princeclausfund.org/ - Фонд Принца Клауса був створений в 1996 році, названий на честь принца Клауса Нідерландів він спрямований на допомогу та розвиток культури. Наразі відкритий прийом заявок для трьох різних грантів для митців та діячів культури.

https://www.culturalfoundation.eu/ - Європейська культурна фундація, спрямована на розвиток та обмін між культурними організаціями.

Для того щоб охопити більшу аудиторію під час проведення культурних заходів онлайн ми радимо:

-         Для музеїв - створити онлайн колекцію. Процес оцифрування експозиції та архіву є невід’ємною ланкою у збагаченні Вашої цільової аудиторії та популяризації установи серед мало залучених груп населення.

-         Створіть віртуальні тури (з досвіду працівників ОЦНТ КОР відкриття онлайн виставок розширює коло відвідувачів та популяризує місцевих митців на широкий загал).

-         Залучайте свою аудиторію за допомогою хештегів та заохочуйте репости.

-         Фасилітуйте та організовуйте онлайн зустрічі з провідними спеціалістами з культурної сфери за допомогою Facebook та Instagram Live.

Дистанційна робота закликає до співробітництва та створення міжкультурних перспектив, що візуалізують роботу одночасно декількох організацій впродовж карантину, це також розширює кількість залучених учасників проєкту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свиридюк О.О.

(0532)56-25-89

ПРЕС-РЕЛІЗ

виставки майстрів народного мистецтва Полтавського краю

«Мистецтво крізь століття»

 

У Полтавській обласній державній адміністрації працівники Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради за ініціативи Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації розмістили постійно діючу виставку творів майстрів народного мистецтва Полтавського краю «Мистецтво крізь століття».

Полтавщина – колиска українства, «серцевинна земля», ментальний і лінгвістичний еталон нашої держави. Полтавський край став першоджерелом натхнення багатьох поколінь народних митців.

На сьогодні майстри Полтавщини об’єднані у Полтавський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Гуртуються навколо реалізації культурно-мистецьких проектів, ініційованих обласним Центром народної творчості та культурно-освітньої роботи.

На виставці представлені одні з найдавніших видів народного мистецтва: килимарство, вишивка, дереворізьблення, народна картина.

Для орнаментальних композицій килимів Полтавщини характерні ритмічно повторювані на світлому полі стилізовані квіткові мотиви, малюнок кайми подібний до виткої гірлянди квітів. Особливої привабливості надає полтавським килимам живописна декоративність поля, що створюється завдяки використанню відтінків одного кольору, що  гармонують між собою. Елемент «Традиція рослинного килимарства селища Решитилівка» у 2018 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. На виставці представлені килими виготовлені заслуженим майстром народної творчості України Євгеном Пілюгіним, членом НСМНМУ та НСХУ Наталією Дмитренко, килимарницями Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія».

Застосування в одному виробі декількох десятків видів технік вишивки, поєднання рослинного та геометричного орнаментів, що перегукуються з декором українського бароко – характерно для полтавської вишивки. Елемент «Технологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка» у 2017 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Обрядові рушники та декоративні панно, що експонуються на виставці, виконані членом НСМНМУ, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка –Коршуновою Оленою, стипендіатом Президента України, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка, членом НСМНМУ –Пилипенко Анастасією, майстром з вишивки – Сергієм Ткаченко.

Народні традиції та звичаї, обряди та пісні – справжній скарб нашого народу та невичерпне джерело натхнення художників. Чарівний світ народної поезії живе на полотнах члена НСМНМУ, майстра з різьблення та народної картини Вадима Іщенка. Лагідну природу Полтавщини відобразив в своїх живописних роботах заслужений майстер народної творчості України Євген Пілюгін.

Здавна на теренах Полтавщини побутувала тригранно-виїмчаста, площинно-рельєфна, контурна різьба. Цими видами різьблення на високому професійному рівні володіє майстер Володимир Філатов, що представив дереворізьбленне панно «Бандуристе, орле сизий!».

Традиційний вид народного мистецтва - лялькарство сьогодні набуває нових виражальних форм. Виготовленням та вивченням народних ляльок Полтавщини займається завідуюча відділом ОЦНТ КОР, заслужений майстер народної творчості України Наталія Свиридюк. Елемент «Традиція вузлової ляльки Полтавщини» внесено у 2019 році до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Майстри, що представили на виставці свій творчий доробок є постійними учасниками Всеукраїнських та обласних культурно-мистецьких заходів. За підтримки Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації  та КУ «Обласний Центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради – полтавські майстри з великим успіхом презентували художні традиції Полтавщини на міжнародних мистецьких імпрезах у Польщі, Литві, Іспанії, Італії, Болгарії, Білорусії, Франції.

Кожен із творів майстрів, представлений на виставці, має індивідуальний характер, колірне вирішення і змістову визначеність, сполучає безцінні надбання минулого та авторський світогляд і є міцним підґрунтям для розвитку народного мистецтва Полтавщини.

 

Директор ОЦНТ КОР                                                                                   Соколов Д.О.

 

 

 

Свиридюк Н.О.  (56-94-23)

 

Сценарій до відзначення Дня фермера

На відкритому майданчику(стадіон) імпровізований ярмарок. На якому розміщена виставка дарів природи, снопи пшениці, продукція із фермерських господарств області, місцеві майстри народного мистецтва представляють свій творчий доробок, троїсті музики виконують українські народні пісні.

На спорудженій сцені розпочинається дійство, під музичний супровід виходять ведучі

Ведуча: Доброго святкового дня, шановні гості!

Ведучий: Із святом дорогі фермери!

Ведуча: Село є символом таких характерних рис українського народу як працелюбність, повага до землі та її трударів. Вже котрий рік поспіль, ми згідно з указом Президента України вітаємо Вас, шановні, з Вашим професійним святом.

Український танок «Гопак»

Ведучий: З ґратуляційним словом на честь Дня фермера запрошуємо на сцену поважних гостей свята, -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ведучий: Із першими півнями розпочинають свій день люди землі. Працюючи в різних галузях господарства ви примножуєте багатства нашого села, прикрашаєте стіл та прославляє місцевий агробізнес далеко за його межами. Тож прийміть у дарунок пісню, написану на Полтавській славній землі.

(Пісня на слова Андрійя Пашка, музику ОлексіяЧухрая «Лебединого віку тобі хліборобе»)

(під завершення пісні виходять дівчата в українському вбранні з короваями, вклоняється глядачам та частують )

Ведуча: Прийміть в дарунок цей святий шматочок хліба випечений з  пшеничного снопа.

 Ведучий: Дорогі наші трудівники! В кожній українській хаті у присутня частка Вашої праці. Чисті думки та роботящі руки працювали цілий рік, в цьому короваї закладена Ваша турбота. Давайте ж і надалі підтримувати хліборобську традицію та випікання короваю на свята.  

(Під звуки фонограми пісні на слова М. Шевчук-Можиловської «Моя земля» і музику Р. Білишко, дівчата частують глядачів короваєм)

Ведучий: А ми не втомлюємося прославляти здобутки Українських фермерських підприємств що експортують курятину до Китаю, молочну продукцію до Саудівської Аравії та підносять нашу державу як одну з провідних у світі щорічно збільшуючи вивіз зернових культур та олії. Ведуча: Довгий час Україна є передовою у закордонних  рейтингах якості сільськогосподарської продукції – і це все завдяки невтомним рукам та завзятості людей, що нині відзначають своє професійне свято.

(Без оголошення)

 Пісня на сл.. В. Яремчука, муз. А. Пашкевича «Моя ти земле калинова»)

(Виступ почесних гостей свята. Відбувається церемонія нагородження та вручення подарунків)

(Пісня на слова і музику Н. Май пісня «Рідна хата»)

(Виступ танцювального колективу)

 (Українська народна пісня «Сивий коню»)

Ведуча: Любов до землі не знає віку та статі. Від малого до велика – в селі для всіх є робота.

Ведучий: Багато жінок працює і на типово чоловічих посадах. Для Вас представниці ніжної статі, що на один день залишили свою важку але таку необхідну працю, прийміть цей поетичний подарунок.

(Художнє читання вірша під ліричну музику)

Умивалися рано з криниці,

Вас вітали дзвінкі соловї

Трудівниці мої й чарівниці,

Степовички хороші мої.

 

В жилах кожної кров половчанки,

Ви коралами сиплете сміх,

Незрівнянні дружини й коханки,

Матері, найніжніші з усіх.

 

Гордовиті, стрункі і бадьорі,

У роботі й піснях запальні.

Полюбили вас Місяць і зорі

Як же не закохатись мені?

 

Задивитись на вас – насолода!

Хай повториться в дітях краса.

Доброта українська і врода

Під вітрами в степах не згаса.

 

(Українська народна пісня «Ой, піду я до млина, до Дірявого»)

(Українська народна пісня «Ой, чиє то поле»)

(Під звуки фонограми Української народної пісні «Не шуми калино», на сцену виходять ведучі та декламують вірш авторства Наталії Погребняк)
Ведучий:
Коли у небі сонце розцвітає –
 
Могутній оберіг врожайних нив,
 
Його в надії, радості стрічає
Родина українських трударів.

Те сонце зачерпнуть умілі руки,
Щоб ним засіять землю молоду,
Щоб лан родив і радували луки, 
Щоб були урожаї до ладу.
Ведуча:
І сонце переллється у колосся,
У трави со
ковиті, та плоди,
Щоб день наступний стріти довелося
У щасті і достатку, без біди,

Щоб множились традиції родинні, 
Було майбутнє краще наших днів,
Щоб кожен, хто родився в Україні,
Окрилений надіями, творив. 
(Виконується фінальна пісня, на слова та музику Н. Май «Квітуча Україна», на сцену виходять усі учасники концерту.)Ведучий:

Дорогі наші хлібороби та гості свята. Ми не говоримо Вам до побачення…

Ведуча: Ми говоримо Вам, до зустрічі!

 

 

 

 

Сценарій урочистого заходу, присвяченого Дню медичного працівника України.

Мистецький захід проходить у актовій залі будинку культури. Сцена урочисто прикрашена лунає святкова музика, глядацький зал заповнюється гостями свята.

Концертну программу відкриває (академічний симфонічний оркестр)

(На музичному фоні слова ведучого)

ВЕДУЧИЙ. Різних професій у світі багато,

Та найпочесніша, мабуть, твоя,

Вітаємо всіх вас сьогодні зі святом,

Велика й почесна медична сім'я!

Слава професії медика, слава!

З вами міцніє і квітне держава,

На варті здоров'я − завжди ви завзято.

Вам шана й уклін, люди в білих халатах.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ. За доброю традицією у третю неділю червня відзначається День медичного працівника – одне з небагатьох свят, яке не втратило свого значення через політичні або економічні мотиви. Його відзначають не тільки лікарі й медсестри, але й усі ті, без чієї допомоги не обійшлася б медична галузь, і хто має відношення до порятунку людських життів.

ВЕДУЧИЙ. Шановні медичні працівники Полтавщини, вітаємо вас зі святом, Днем медичного працівника України!(лунають урочисті фанфари)

Для урочистого привітання на сцену запрошують керівництво області

----------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

лопці чи дівчата в українських костюмах дарують  квіти).

ВЕДУЧА. Шановні ................................................................................. ,

запрошуємо вас до зали.

(Музичне вітання)

(за сценою звучить фонозапис пісні В Висоцького «Песня о земле»).

ВЕДУЧИЙ. «Я гитару возьму, буду спеть тебе рад,
Друг мой, медик и врач, медсестра и медбрат.
О любви и о мире, о добре и о зле.
Нет прекрасней на свете, чем песнь о
тебе»

ВЕДУЧИЙ. Музичний дарунок «Романс»

(без оголошення на музичному фоні вірш)

Складу молитву тиху і святу,

Щоб в котрий раз подякувати Богу

За ласку і ту іскру золоту,

Що освітила всю мою дорогу.

Важку дорогу правди й доброти −

Безвіддане служіння медицині:

Крізь терни до зірок, крізь жах пройти,

Нести свій хрест любові до людини

І розпочати нелегкий двобій

За найдорожчий скарб − життя людини.

За вихід з розпачу, страждання, безнадій,

За подих до останньої хвилини.

І крок за кроком, і за миттю мить

Смерть відступає, і живе надія...

«Швидка» вперед, мов блискавка, летить

Наперекір знегодам і стихії.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ: Любов'ю і повагою до почесної професії «здоров'я охороняти» сповнені всі свята і пісні, присвячені вам, шановні медики.

(Хореографічна  композиція до вашої уваги)

ВЕДУЧИЙ: День медичного працівника –

це, справді, свято всенародне.

На честь людей, в чиїх руках

священне діло, благородне.

Здоров'я нації, народу –

державна справа нелегка,

Але ця справа звіку-зроду

є суттю й медпрацівника.

І в день, і в ніч, в мороз і в спеку

медпрацівник з людьми завжди,

в дорогу ближню чи далеку

він хворим йде допомогти.

Медпрацівник не Бог - людина,

але від нього, як від Бога,

для зцілення украй потрібна

недужим людям допомога.

І дай нам, Боже, всім надовго

здорового, безхмарного життя.

Ми людям віддаєм для цього

свої знання, і сили, й почуття

(музичне вітання)

(Пісенний дарунок)

ВЕДУЧИЙ: Нехай же Господь за Вашу мужність пошле міцного вам здоров’я  бо завдяки вашій професійній майстерності, гідній праці та турботі в людей з’являється віра та надія на одужання, а це — найголовніше.

День медичного працівника -

Це, справді, свято всенародне.

На честь людей, в чиїх руках

Священне діло, благородне.

Здоров'я нації, народу -

Державна справа нелегка,

Але ця справа звіку-зроду

Є суттю й медпрацівника.

І в день, і в ніч, в мороз і в спеку

Медпрацівник з людьми завжди,

В дорогу ближню чи далеку

Він хворим йде допомогти.

За медиків!

(Хореографічна композиція)

Вітання медикам жінкам

ВЕДУЧИЙ: Хочеться сказати щось чудове,

Та не знаю, де знайти слова.

Чи ж опише хто зорю ранкову,

Що край неба сяйво розлива?

 

Ви чарівні, мов веселки ясні,

Що від неї радість огорта,

Мов троянда, ніжна і прекрасна,

Що в саду весною розцвіта.

 

Ведете нас крізь морок, мов Месії,

Ви – наші сестри й подруги в путі,

Бо кожен день дарують нам надію

Ласкаві руки ваші золоті.

(Музичне вітання)

ВЕДУЧИЙ: Будьте завжди здорові і щасливі, ми шануємо і любимо вас!Ваша щоденна мужність – є найбільшою чеснотою, нехай Ваші руки не знають втоми, передайте свою мудрість та знання молодим фахівцям, хай ваша праця не утопає в пам’яті, а самовідданість ремеслу буде оспівана в піснях.

Дорогі, любі медичні працівники, із святом вас!До нових зустрічей!